Üyelik

Nasıl Üye Olabilirim?

Sitemize hızlı ve kolay bir yolla üye olabilirsiniz. Yalnızca isim, adres, e-posta ve şifrenizi kayıt formuna yazmanız yeterlidir. Lezzetli ve sağlıklı ürünlerimizin teslimatlarını kapınıza ertesi günden itibaren yapabiliriz. (Sitemize üye olmak için 18 yaşında büyük olmanız gerekmektedir.)

Şifremi Unutursam Ne Olur?

Çözüm oldukça basit. Üye ol kısmında yer alan Şifremi Unuttum butonuna tıklayıp talimatları izleyerek şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifrenizi değiştirmeniz ve tekrar alışverişe başlamanız için tarafınıza güvenli bir link içeren e-posta  gönderilecektir.

Nasıl Alışveriş Yapabilirim?

Nasıl Sipariş Verebilirim?

Öncelikle hesap oluşturmak için sitemize kaydolmanız gerekmektedir. Taze sebze-meyve ürünleri için Ürünlerimiz sekmesine göz atmanız veya özel bir ürün için arama kutusunu kullanmanız yeterlidir.

Üye olmadan da alışveriş yapabilirsiniz, ancak bu durumda sitemizde yapılan yenilikler hakkında sizlere eşirememekteyiz, üye olarak alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz.

Aradığınız ürünü bulduğunuzda, söz konusu ürünün miktarını ve uygun diğer seçenekleri de belirterek "Sepete ekle" butonuna basınız.

İhtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri sepetinize eklediğinizde (en az 100 TL olmak kaydıyla), Siparişim sekmesine gidiniz. Teslimat adresinizi ve en erken bir sonraki gün olmak üzere teslimat zamanını giriniz. Kredi kartıyla veya havale ile ödeme yapabilirsiniz.

Telefonla Sipariş Verebilir Miyim?

Elbette. Well Food Müşteri Hizmetleri servisimizi kullanarak siparişinizi verebilir ve sormak istediğiniz soruları ve görüşleri iletebilirsiniz.

Siparişimin Son Durumunu Görüntüleyebilir Miyim?

Siparişinizi görüntüleyebilir, sipariş ettiğiniz ürünleri anımsamak için Hesabım sekmesine gidebilirsiniz.

Siparişimi Tamamlamadan Çıkış Yapmak Zorunda Kalırsam Sepetim Ne Olur?

Sitemizde hesabınız varsa, sepetinizdeki tüm ürünleri koruma altına alacağız. Tekrar siteye döndüğünüzde, alışverişinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Siparis Degisikligi

Siparişimi Değiştirme veya İptal Etme Şansım Var mı?

İptal için lütfen info@thewellfood.com adresine e-posta gönderiniz. Teslimat süreleri ve farklı bölgeler için son teslim süreleri değişiklik gösterebilir. İptal ettiğiniz bir siparişin ücretlendirilmesinden sakınmak için, iptal talebinizi son işlem tarihinden önce almamız gerekmektedir.

Bugünün Teslimatını Almak için Evde Olamayacağım. Bu Yüzden Siparişimi İptal Etmek İstiyorum.

Siparişiniz gece süresince hazırlandığı için, seçmiş olduğunuz ürünler çoktan paketlenmiş, teslimata hazır beklemektedir. Bugün teslimatı almazsanız, çabuk bozulabilir nitelikteki ürünleri atmak, kutu ve teneke içerisindeki ürünleri ise yeniden depolamak zorunda kalacağız. İadesi yapılan ürünler için tarafınıza yeniden depolama ücretinin yansıtılacağını unutmayınız. Ayrıca, ürünlerin tazeliği sürdürebilmek adına, teslimatı bir sonraki gün yapacak şekilde ürünleri bekletemiyoruz.

Teslimat Süremde Evde Olamayacağım. Siparişimi Biraz Daha Erken/Daha Geç Teslim Etme Şansınız Var Mı?

Üzgünüz, ancak teslimat gününde süre ile ilgili değişiklik yapamıyoruz. Beklenmedik durumların yaşanabileceğinin de farkındayız, dolayısıyla Müşteri Hizmetleri ekibimizi arayarak, uygun teslimat süreleri çerçevesinde talebinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Güvenlik ve Gizlilik

Well Food Güvenli midir?

Elbette. Gizliliğinizi sürdürmek ve tarafımıza sağladığınız özel bilgilerin başka amaçlarla kullanılmasını önlemek için gerekli her önlemi almaktayız. Kişisel bilgilerinizi elde eder etmez koruma altına aldığımızı, ancak internet veya diğer kamu bağlantıları üzerindeki veri aktarımı konusunda %100 güvenlik teminatının verilemeyeceğini unutmayınız.

Bilgilerimin Gizliliği Sürdürülecek mi?

Kredi kartı numaranız gibi gizli bir bilgiyi girmeniz istendiğinde, söz konusu bilgiyi başkalarının okuyamayacağı şekilde şifreliyor ve bilgilerinizi yalnızca siparişlerinizi işleme almak için kullanıyoruz. Böylelikle size, ileri düzeyde kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaşatıyor ve sizi, özel Well Food teklif ve indirimlerinden haberdar ediyoruz. Tarafınızca açıkça müsaade edilmedikçe kişisel bilgilerinizi üçüncü şahıslarla asla paylaşmıyoruz.

Well Food Tanımlama Bilgilerini (Çerezleri) Kullanıyor mu?

Diğer birçok internet sitesi gibi, Well Food da size daha hızlı bir alışveriş deneyimi yaşatmak için "tanımlama bilgilerini" kullanmaktadır. Tanımlama bilgileri, Well Food internet sitesinin sizi tanımasına imkan sağlayan ve bilgisayarınızın sabit sürücüsüne depolanan bilgilerdir ve hassas hesap bilgilerine erişim için kullanılamaz. Yine de sipariş vereceğiniz zaman kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Tarayıcınızı, tanımlama bilgilerine erişemeyecek şekilde ayarladıysanız, sitenin belirli özelliklerinden faydalanamayabilirsiniz.

Siparisimdeki Sorunlar

Memnun Olmadığım Bir Ürün Alırsam Ne Olur? Çöpe mi Atmalıyım? Size mi Ulaşmalıyım?

Memnuniyetiniz bizim önceliğimizdir. Memnun kalmadığınız noktaları bize iletirseniz minnettar oluruz. info@thewellfood.com adresine ilgili ürüne ilişkin e-posta yollamanızı rica ederiz. Ayrıca Müşteri Hizmetlerimizi arayarak memnun kalmadığınız ürün hakkında bilgi aktarabilirsiniz. Gıda ürünlerinde yasal olarak geri iade alınmamasına rağmen, en yüksek kalitede gıda teslimatı yaptığımızı garanti altına almak için memnun kalmadığınız ürünü bir sonraki siparişiniz de tekrar iletebiliriz.

Neden Sipariş Ettiğimden Daha Farklı Bir Ürün Aldım?

Siparişlerinizi daima internet sitemizde gösterildiği şekilde yerine getirmek için çalışacağız. Zaman zaman beklenmedik şekilde stok eksikliği ile karşı karşıya kalıyoruz ve bu tür bir durumda, sizden ek bir ücret talep etmeksizin, sipariş ettiğiniz ürünü, eşdeğer ya da daha üstün bir ürünle değiştirme teklifinde bulunuyoruz. Satmakta olduğumuz çoğu ürünün kısa süreli kullanıma uygun olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, size uygun ürünler sunuyoruz. İkame ettiğimiz üründen memnun kalmazsanız, bunu bize bildirmeniz yeterlidir, bu durumda siparişinize ödediğiniz miktar memnuniyetle geri ödenecektir.

Sipariş Ettiğim Ürünleri Alamazsam Ne Yapmalıyım?

Nadiren de olsa siparişlerde yanlışlık yapılabilmektedir. Siparişinizde eksik bir ürün varsa İletişim sayfamızı ziyaret ederek eksik olan ürünü de belirten bir e-posta (info@thewellfood.com) gönderiniz.

Bir Hata Yaptım ve Ürünü İade Etmek İstiyorum. Bunu Nasıl Yapabilirim?

Sipariş verirken çeşitli hatalar yapılabileceğinin farkındayız. Endişelenmenize hiç gerek yok. Bir sonraki teslimatınızda bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Söz konusu ürünü/ürünleri teslimat ekibi üyemize verebilirsiniz. Veya ilgili olan ürünü de belirten bir e-posta (info@thewellfood.com) gönderiniz. Ürünün fiyatı konusunda hesabınıza kredi sağlamaktan memnuniyet duyarız.

Kargo ve Teslimat Süreci Nasıl İlerliyor?

Özenle hazırladığımız paketinizi anlaşmalı olduğumuz kargo şirketi ile tarafınıza ulaştırıyoruz. 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz olarak işlem yapılmaktadır. Paketinizi kargoya teslim ettikten sonra SMS ile sizi bilgilendiriyor olacağız. Bunun yanında "Kargo Takip" alanından da paketinizin hangi aşamada olduğunu takip edebilirsiniz. Kargo çıkış günlerimiz hafta içi her gündür. Çalışma saati içerisinde verilen siparişlerinizde, takip eden ilk kargo çıkış günümüzde, paketinizi hazırlayıp gönderiyoruz.